Grażyna czymaj mie bo zaro nie wyczymie.

Grażyna czymaj mie bo zaro nie wyczymie.

Grażyna czymaj mie bo zaro nie wyczymie.

Słyszeliście, że ceny BMW M3 w naszym kraju “idą” do góry? To za sprawą znanego nam Roberta, choć ludzie wolą go raczej jako Bogusia z białego BMW M3. Czym to się nasz Boguś popisał? A no jeździł jak opętany ulicami Warszawy, stwarzając zagrożenie na drodze, coś na kształt nieżyjącego już gruzina Giorgi Tevzadze, który zapisał się w naszej pamięci jako kierowca ciemnego BMW M5 E34, który zginął śmiercią tragiczną jako pasażer we własnym aucie.

Wszyscy porównują Bogusia do Giorgiego podczas gdy jedyne co ich łączy to szaleńcza jazda pomiędzy innymi użytkownikami ruchu drogowego i to, że oboje kiedyś zajmowali się driftingiem. To jak porównać mnie do Andreasa Breivika, też zdarzyło mi się grać w strzelanki i podobnie jak on chodziłem do szkoły, a jednak całkowicie się różnimy. Kierowca większej M5’tki na swoich filmach niejednokrotnie zrywał przyczepność powodując kontrolowany poślizg. Jeździł też z manualną skrzynią biegów, a nie z łopatkami przy kierownicy jak wnioskuje ze znanego nam video. Mogę się mylić.

Nie zamierzam oceniać jazdy tego kierowcy, interesują mnie jak zwykle media i ich pogląd na sprawę. Najprawdopodobniej gdyby nagranie nie trafiło do sieci, nikt by o tej sytuacji nie wiedział, prócz rozwścieczonych kierowców, którzy feralnego wieczora podążali do kina, domu, kochanki, kochanki domu, domu spokojnej starości etc. Szum powstał tylko i wyłącznie przez wielkie zainteresowanie mediów, – głównie komercyjnych – zaistniałą sytuacją. Wszystko po to, żeby odciągnąć nas od spraw politycznych. Jest to standardowe postępowanie w polskich mediach.

Gdy tylko coś złego i chwytliwego dla przeciętnego Polaka, wydarzy się w naszym kraju, zaczyna się debata na ten temat. Wystarczy spojrzeć w TV. Dziecko zabije się na quadzie, tydzień rozmów o quadach i te rodzące się pytania, dlaczego doszło do tragedii? Czy można było temu zapobiec? Gdzie byli rodzice? Dlaczego dziecko miało dostęp do kluczyków? Czy odebrać rodzicom prawa rodzicielskie? Trzeba przyjrzeć się Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej, niech zaproponują jakieś rozwiązanie tego problemu. Zaprośmy polityków do programów publicystycznych, poznajmy ich zdanie w końcu bez tego byśmy nie przeżyli prawda? Niedługo, jak co roku spotkamy się z falą utonięć i znów zaczną się debaty w TV, kolejne dywagacje* etc. Podczas gdy czas antenowy będzie wypełniany niepotrzebnymi wypowiedziami posłów, za plecami, być może wchodzić będzie kolejna ustawa, która zostanie przez media akurat pominięta.

Grażyna czymaj mie bo zaro nie wyczymie.

Dzisiejszego dnia dobiegła do nas tragiczna informacja o śmierci dziecka, które ojciec zostawił w aucie, zapominając o nim, gdy wrócił było już za późno. W wyniku wysokiej temperatury wewnątrz auta, 3-letnia dziewczynka zmarła. Osobiście żal mi tej dziewczynki i życia ze świadomością nieumyślnego spowodowania śmierci własnej córki, która będzie towarzyszyła mężczyźnie do końca jego dni. Temat ten ten z pewnością nie schodziłby z serwisów informacyjnych, gdyby nie sprawa wspomnianego Bogusia. Dlaczego media, które posługują się kłamliwym sformułowaniem “kierowca rajdowy” poświęcają tyle czasu na owe dywagacje? Po pierwsze, żeby zapewnić sobie oglądalność, a po drugie, żeby odciągnąć naszą uwagę od ustaw, które często są niewygodne, a przy dużej aferze, cichaczem są przegłosowane w sejmie bez większego echa. Sprawia to, iż w moim odczuciu, nie istnieje coś takiego jak wolne (czyt. niezależne) media w Polsce, przynajmniej mając na myśli te największe.

Będąc mocno obiektywny podam przykład niezależnych badań, przeprowadzonych na zasadzie obserwacji serwisów informacyjnych w naszym kraju i tak TVN razem z Polsatem wypadają najgorzej jeśli chodzi o ilość prezentowanego materiału w swych serwisach informacyjnych. Niewiele dalej znajduje się TVP1. Serwisy informacyjne w tych stacjach ograniczają się głównie do Polski i spraw, które niejednokrotnie nie mają dużego znaczenia, pomijając ważne wydarzenia na świecie. “Panorama” na TVP2 przez ten sam okres czasu (miesiąc) prezentuje 30-35% więcej informacji przy tym jest mniej stronnicza od konkurencji. Nie wierzycie? Włączcie z ciekawości TV pooglądajcie i sami policzcie. Pokazałbym źródło i wykres ale nie mam pod ręką, dociekliwych zapraszam do kontaktu, poszukam i podeślę.

Hugo Chavez przynajmniej się nie pieprzył i doprowadził do zniszczenia niezależnych mediów w Wenezueli, mówiąc o tym otwarcie, po czym wprowadził nowe, rządowe imperium medialne. Na upartego moglibyśmy się doszukać jakichś luźnych porównań.

W zeszłym roku nasze media przemilczały np. sprawę odwołania bodajże rządu jednego z państw, co polegało – mówiąc w dużym uproszczeniu – na tym, iż obywatele o jednej, umówionej porze, wyszli z swych domów i powiedzieli, że odwołują rząd. Brzmi śmiesznie prawda? Jednak takie zdarzenie naprawdę miało miejsce, a władze zostały odwołane. Dlaczego w Polsce nikt o tym nie powiedział? Zastanówcie się sami.

Dzisiejszego dnia po godzinie 10:00 zostaliśmy poinformowani o tym, iż prokuratura nie zajmie się sprawą słynnego już Bogusia z M3. Z kolei o godzinie 13:00 dostaliśmy kolejną, sprzeczną informację w stosunku do wcześniejszej, że prokuratura jednak wszcznie postępowanie. Nie jest to spowodowane tym, że prokuratura nie może zdecydować się co zrobić, tylko tym co przekazują nam dziennikarze, którzy jako reprezentanci różnych mediów, dzwonią w tej samej sprawie do prokuratury, rozmawiają przy tym najczęściej z różnymi ludźmi i inaczej zadają pytania. Dlatego też otrzymują różne, często sprzeczne odpowiedzi. Nie pierwsza taka sytuacja i nie ostatnia. Skoro jesteśmy już przy zadawaniu pytań, przypomniała mi się poniższa historia.

Kiedyś dwaj księża spierali się o to, czy można palić i modlić się jednocześnie. Jeden mówił, że tak, drugi, że nie. W końcu każdy z nich napisał z osobna do Watykanu. W końcu do każdego z nich przyszła odpowiedź. Oboje dowiedzieli się, że mają rację. W czym problem…? W postawieniu pytania. Można zadać to samo pytanie w dwojaki sposób:
1. Czy podczas modlitwy można palić papierosa? – nie, absolutnie nie można palić podczas modlitwy.
2. Czy można podczas palenia papierosa modlić się? – oczywiście, zawsze można to robić.

To prosty przykład ale pokazujący jak różną możemy otrzymać odpowiedź w zależności od sposobu w jaki zadamy pytanie, podobne rzeczy stosuje się w ankietach przed wyborami czy w ankietach w jakim proszku pierzesz gacie. Manipulacja to fajna gra o ile umiesz w nią grać, ale za bardzo odbiegłem od tematu. Oczywiście, dziennikarze mogli rozmawiać z różnymi osobami, które miały różny pogląd na tę sprawę. Wątpię, żeby miało to związek z jakąkolwiek manipulacją, aczkolwiek ile ludzi tyle opinii, ile mediów tyle sposobów na przedstawienie tematu. Chcąc nie chcąc i tak dowiemy się jak ta sprawa się zakończy, tymczasem życzę Wam miłego wieczoru i zapraszam w piątek gdzie powrócę do driftingowego tematu, a dokładniej poruszę istotę drift missile.

*Kończąc pisać to zdanie, słyszę w radiu, że w tym roku spotkamy się z niedoborem wykwalifikowanych ratowników na plażach, basenach i innego rodzaju kąpieliskach.

3 comments
  1. Powiem Ci tak Maciej Maroszek z całym tematem który napisałeś się zgadzam, bo to media robią wszystko, gdyby nie ten filmik nadal by nikt o nim nie słyszał/wiedział i czym jeździ. Co do jego jazdy, to nie mam nic przeciwko bo tak jak to było kiedyś z muskiem że ciskał bokami po Łodzi stwarzając wielce zagrożenie, tak na prawdę to nie jest typowy zapierdalacz żeby popisać się jakie to on ma auto, ale jedzie spokojnie, jest opanowany nie wprowadza auta w niepotrzebny poślizg, może jeden raz gdy depnął na piachu ( scena gdy wjechał przed autokar ). Ludzie którzy mówią że może kogoś zabić są debilami, jakby kogoś chciał zabić z pieszych to by nie jeździł wieczorem gdy już 3/4 ludzi jest w domu i ta 1/4 wraca do domu. On krytyke ma w dupie i głębiej że tak powiem, a sam tak mówi. Kpi sobie z naszej polskiej policji i pokazuje, że jednak polskie prawo jest do ominięcia bo skoro wozi się autem za 300k to co mu zrobi mandat 5 tys. Zazdroszczę mu tego że ma jaja i nie boi się jechać takim samochodem tak “agresywnie” w ruchu ulicznym i z całkowitym opanowaniem.

    1. Pewnie, w każdym większym mieście jest kilka czy nawet kilkanaście takich osób z tym, że nie nagrywają się i nie wrzucają do internetu. W Poznaniu też się z podobną sytuacją spotkałem, we Wrocławiu też i jeszcze paru miejscach.

Leave a Reply